Yine zam!

 Yine zam!

Zamların çoğalması, ekonominin bozulması et ürünlerini de vurdu. 2020 her ne kadar yeni yıl olsa da vatandaşı memnun etmezken esnafına zor duruma sokuyor. Konyalıların vazgeçilmez lezzeti kıymanın yüzde 20 zamlanması kasapları da etkiledi bonfile, kuşbaşı ve kıyma zam şampiyonu oldu. Tavuk sayesinde iş yaptıklarını belirten Konya kasapları zam durumundan rahatsız olduğunu belirterek kaçak et satımı içinde en iyi önlemin alınması gerektiğini söyledi.

“Tavuk Olmasa Dükkana Kilit Vuracağız”

Tavuk, satımı olmasa dükkânı kapatacağız diyen Kasap Rıdvan Temur zam hakkında şunları söyledi.” Bonfile fiyatları 80 İle 90 TL arasında değişiyor zamlardan önce bonfile fiyatı 70 TL idi. Müşterilerde haliyle gelen zamlara tepki gösteriyor alım gücü az maaşlar belli her şey ortada belli bir kesim bonfileyi yiyemiyor, kuşbaşının önceki fiyatı 45 TL iken şuan 55 TL’ye satılıyor kıymanın fiyatı ise 40 liradan 48 liraya kadar yükseldi. Kuzu eti fiyatı 50 lira iken şuan 60 liraya satıyoruz. Kaburga ise 45 Tl’dan 50 Tl’ya yükseldi. Et fiyatlarına net 10-15 lira zam konuldu fiyatların yükselmemesi için yetkili kişilerin besicilere ve çobanlara destek verilmesi gerekiyor çünkü çobanlar 45 yıla yakın çalışıyorlar, ne emeklilikleri var, ne de mal varlıkları var,çobanlığın yapılabilmesi için teşvik verilmesi lazım, yem fiyatları da yüksek şuan besici zor durumda kalıyor 2021’e kadar ithal et getirimi durduruldu.Buda et fiyatlarını yükseltti. En azından ithal etlerin önü açılsa piyasa rahatlar, kaçak kesim yapan meslektaşlarımız var onlar denetim ve kontrol altında olmuyorlar. Bizde etin kesimi 35 lira iken onlar ise 25 liraya et temin edebiliyorlar. Biz kasaplar denetimlerin artmasını istiyoruz. Bu ekonomik durumda olsak bile vatandaşlarımızın vazgeçemediği kıyma satılıyor. Ama önceden 2 kilo alırken şuan gramaj olarak satın alıyorlar. Bizde günde ortalama 80 kilo kıyma satarken 25- 30 kiloya kadar düştü şuan talebimiz tavuk tavukta olmasa dükkâna kilit vuracağız.” İfadelerini kullandı.

Tek Sorun Zam!

Et fiyatlarının yüksek olduğunu ve kaçak ette en iyi önlemin devletin yapacağını belirten Kasap Mustafa Güllüoğlu şunları söyledi.”Zamlarının nedeninin dışarıdan ithal et gelmemesi, üretimin az olması yüzünden et fiyatları tavan yaptı. Biz zam olmamasından yanayız hem vatandaşımız rahatça et satın alır hemde bizim satışımız olur. Kaçak et satan meslektaşlarımız oluyor her ne kadar bizi etkilese de vatandaşlarımız o tür kişilere, kasaplara itibar etmemesini istiyoruz. Ucuz etten kaçınmaları gerekir et ne kadar ucuzsa o kadar zararlıdır. Kaçak etin önlemleşmesi için et fiyatlarının düşürülmesi lazım, çünkü vatandaş ve kasapların içi rahat etsin burada önemli unsur devlettir. Devletinde üretime yönelmesi gerekir.”dedi.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir