Selçuklu Fen Lisesi Öğretmenleri Macaristan’da

 Selçuklu Fen Lisesi Öğretmenleri Macaristan’da

Selçuklu Fen Lisesi’nden bir grup öğretmen Macaristan’da STEM eğitimi aldı. 2020 yılı Nisan ayında İtalya ve Haziran ayında ki İspanya hareketliliğinde ise STEM işbaşı ve  gözlem amaçlı ziyaret gerçekleştirecekler. 

Selçuklu Fen Lisesi öğretmenleri hazırladıkları “STEM ile Mühendislik Fakülteleri ve Sanayi İçin Mucitler Yetiştirme” adlı K100 Erasmus+  Projesi kapsamında 15-22 Kasım 2019 tarihleri arasında Macaristan’a gittiler. Budapeşte ve Kaposvar şehirlerinde bulunan üniversite ve diğer tipteki eğitim kurumlarında STEM eğitimi aldılar. Projeye; Okul Müdürü Mustafa Aydın, İngilizce Öğretmeni Eyüp Harmancı, Kimya Öğretmeni Üzeyir Dektaş, Fizik Öğretmeni Kamil Karademir, Matematik Öğretmeni Ramazan Koçak Ve Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni Ahmet Korkmaz katıldı. 

 Proje kapsamında yapılan gezi ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Mustafa Aydın, projenin üç aşamada gerçekleşeceğini  belirtti. Aydın, projenin  birinci aşamasında Macaristan’da STEM eğitimi aldıklarını,  ikinci ve üçüncü aşamasında da Nisan ayında İtalya’nın  Palermo şehrinde ve Haziran ayında  İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan değişik tipteki eğitim kurumlarında iş başı ve gözlemde bulunacaklarını ifade etti. 

Dört Önemli Disiplin: Stem

 Bir öğretim modeli olarak tanımlanan STEM eğitimini  fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesi ve bilişim teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılması ile oluşan yeni bir eğitim metodu şeklinde tanımlayan  Ahmet Korkmaz, bu metodun ülkemizde yeni olmasına rağmen başta Avrupa ülkeleri, ABD ve Uzakdoğu ülkelerinde etkin bir şekilde kullanıldığını belirtti. Tüm bu alanlarda yetkin bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Korkmaz, STEM’in,  öğrencilere günlük yaşamda karşılaştığı problemleri çözebilmek için de matematik gerektirdiğini söyleyerek, kişilerin sorunlar karşısında farklı düşünmelerini ve problemlere yeni çözüm yolları  arama kabiliyetlerini artırmalarını sağlayacak bir yaklaşım olduğunu da vurguladı.

Ortak Tarihe Ziyaret 

Proje de görevli Öğretmenler Türkiye ve Macaristan tarihi acısından önemli olan Zigetvar Şehri ve Kalesi, Budin Kalesi, Pech, Keszthely, Sümeq şehirlerini, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Türk-Macar Dostluk Parkı ve Gülbaba Türbesini de ziyaret ettiler. 

Projeye katılan Selçuklu Fen Lisesi Öğretmenleri elde ettikleri bilgileri ve kazandıkları tecrübeleri kendi okul öğretmenleri ve diğer okullardaki öğretmenlerle paylaşmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir