Oda Başkanları Tartı Aletleri Konusunda Bilgilendirildi

 Oda Başkanları Tartı Aletleri Konusunda Bilgilendirildi

Sanayi ve Teknoloji Konya İl Müdürü Vehbi Konarılı, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak ve Birliğe bağlı Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda esnafların kullandığı ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin denetimleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı KONESOB toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Konya İl Müdürü Vehbi Konarılı, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mikdat Özcan, KONESOB’a bağlı Odaların Başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, esnafların bakanlık yetki ve sorumluluklarının esnaf ve sanatkârlara ulaştırılmasında köprü olduklarını, bu tür bilgilendirme toplantılarının Esnaf Teşkilatı, esnaf ve sanatkarlar açısından oldukça faydalı olduğunu, toplantıda alınan kararlar ve bilgiler konusunda da bilgilendirileceğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Bakanlık yetki ve sorumluluğunda bulunan ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin denetimi hakkında bilgilendirmede bulundu. Esnafların kullandığı tartı aletlerinin iki yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulduğunu, bu muayenelerin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yetkilendirilen yetkili muayene servisleri tarafından yapıldığını hatırlatan Vehbi Konarılı, “Esnaf ve sanatkarlarımız kullandıkları ölçü ve tartı aletleri için her yıl Şubat ayının son gününe kadar muayene için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Şayet bu tarih geçirilirse 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre 613 TL ile 12.258 TL arasında değişen oranlarda idari para cezası uygulanmaktadır” dedi.

İl Müdürü Konarılı, 2018’den önce muayenesi yapılmış ve başkaca muayene yapılmamış olan tartı aletlerinin hali hazırda cezalık durumda olduğunu da hatırlatarak, “Bu tartı aletleri için başvuruda bulunsalar dahi önce cezai işlem uygulanacak sonra muayenesi yapılacak. Bu sebeple bu tartı aletlerinin muayene yapılmadan kullanılması yasal olmamaktadır” diye konuştu. Bilgilendirme toplantısında Konya merkez ve ilçelerde ticari amaçlı tartı aleti kullanan (fırıncı, pazarcı, bakkal, market, kasap, manav, pastane vb) esnafların cezai işleme uğramamaları ve mağdur olmamaları için her türlü önlemin alınması, 02 Mart 2020’ye kadar periyodik muayene müracaatlarının gerekli yerlere yapılması için duyuruların yapılarak esnafın konu ile ilgili haberdar olması gerektiği de vurgulandı.

Digiqole ad

1 Reviews

StepCof
1

Achat Tadalis Sx Sans Risque <a href=https://apcialisle.com/#>best place to buy cialis online reviews</a> How Many Days To Take Amoxicillin <a href=https://apcialisle.com/#>Cialis</a> Priligy Ficha Tecnica

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir