Kantinlerde Yeni Dönem

 Kantinlerde Yeni  Dönem

Dünya Gıda Günü sebebiyle düzenlenen komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim öğretim döneminde okul kantinlerinde satılabilecek ürünlere gıda genelgesi ile zorunlu logo uygulaması başlatacağı açıklandı.

TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır Obezite, dünyada 4 milyon insanın ölümüne yol açmakta ve tüm yaş grubundaki insanlarda hastalık riskini artırmaktadır. Fazla kiloluluk ve obezite eğilimlerinin, özellikle okul çağındaki çocuk ve yetişkinler arasında yükselmeye devam etmesi bizler için diğer bir endişe kaynağıdır. Türkiye yüzde 32’lik oran ile Avrupa ülkeleri arasında obezite sıklığı en yüksek ülke olarak belirlenmiştir.”Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insan orta ya da şiddetli seviyede gıda güvensizliği içinde yaşıyor. Besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişim sağlanamaması bu insanların kötü beslenme ve sağlıklarının bozulması riskini artırmaktadır. Fazla kiloluluk ve obezite eğilimleri ise özellikle okul çağındaki çocuk ve yetişkinler arasında yükselmeye devam etmesiyle bizler için bir diğer endişe kaynağıdır. Dünya genelinde her bir dakikada 3 çocuk açlıktan ölüyor ancak üretilen gıdaların üçte biri de israf ediliyor. 2020 yılında bu oranın yüzde 40’a ulaşması hedefleniyor.

Tuz oranını önce azalttık, sonra arttırdık

Komisyona katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Yüksek Mühendisi Emel Molla, bakanlık adına tuz ve şeker oranlarının azaltılmasına yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Molla, gıda ürünlerinde tuz azaltma çalışmalarının başarı ile gerçekleştirildiğinin belirterek, “Pastırmada tuz oranını yüzde 8.5’dan yüzde 7’ye düşürdük ancak ürünün mikropların sebep olduğu olaylardan kendini koruyamadığını görmemizden ötürü bu üründeki tuz oranında arttırıma gittik. Kurutulmuş jambonda da durum aynı. Yüzde 7 olan tuz oranını yüzde 10’a çıkarmak durumunda kaldık. Ayrıca mevzuat gereği meyve sularına dışarıdan şeker ilave edilmesini yasaklamış durumdayız” dedi.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir