Hz Mevlana, Dijital Gösterim Merkezi’nde Anılıyor

 Hz Mevlana, Dijital Gösterim Merkezi’nde Anılıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Konya’da açılan Dijital Gösterim Merkezi, Hazreti Mevlana ve Sema temasıyla ziyaretçilerini ağırlıyo ( İletişim Başkanlığı Konya Müdürlüğü – Anadolu Ajansı )

İletişim Başkanlığı tarafından Konya’da açılan Dijital Gösterim Merkezi, Hazreti Mevlana ve Sema temasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve manevi zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunan İletişim Başkanlığı, Konya ile birlikte 6 ilde daha açtığı Dijital Gösterim Merkezlerinde, Hazreti Mevlana’nın 747’inci Vuslat Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan görsel içerikleri ziyaretçilere sunuyor.

Beş bölümden oluşan Dijital Gösterim Merkezi’nin ilk bölümünü fuaye alanı oluşturuyor. Ziyaretçiler, pandemi tedbirleri kapsamında fuaye alanına davet edilerek gösterim merkezi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda üç boyutlu resim deneyimi (Hologram) gösterimini izleyebiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız için görme engelli yolu bulunan gösterim merkezinde, işitme engelli vatandaşlarımız için de işaret lisanı ile anlatım bulunuyor.

Dijital Gösterim Merkezinin, 360 derece video deneyim alanına, dijital gösterim yapılan bir tünelden geçilerek giriliyor. Bu bölümde Mevlana Celalettin-i Rumi ve Sema’yı anlatan dijital gösterim, sinematik ses sistemiyle sunuluyor. 360 derece video deneyim alanından hemen sonra ise video haritalama gösterimi ziyaretçileri bekliyor. Video haritalama (Mapping) gösteriminde büyük mucit ve sibernetiğin ve robot teknolojilerin kurucusu sayılan El-Cezeri’den günümüze Anadolu’da bilimsel faaliyetlerin yer aldığı gösterim şovu izleyiciyle buluşuyor.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir