Deva Partisi Genel Başkanı Babacan Partisinin Konya Kongresine Katıldı

 Deva Partisi Genel Başkanı Babacan Partisinin Konya Kongresine Katıldı

Demokratik ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, düzenlenecek olan 1. Olağa Konya İl Kongresi için Konya’ya teşrifiyle beraber kongre öncesi parti otobüsüyle Konya turu atan Babacan, Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca ile halkı selamladı.

Tur sonrası Konya’nın sembolü olan Mevlana Türbesi’ni ziyarette bulunan Ali Babacan, çıkışta vatandaşların sıkıntılarını dinleyip fotoğraf çekindi.

Konya’nın tarihi Bedesten Çarşısı’nda cuma namazına kadar esnafla bir araya gelip sohbet eden Babacan, esnafın ikramlarını geri çevirmedi. Konya esnafını Konyaspor atkısı ile ziyaret eden Babacan halkın beğenisini kazandı.

Cuma namazı sonrası Corona tedbirleri ile toplanan kalabalık eşliğinde DEVA Konya İl Binasının açılışını büyük bir coşkuyla gerçekleştiren Ali Babacan, kongre saatine kadar Konya İl Binasını gezdi.

Kongrede Dr. Seyit Karaca’nın değindiği bazı konular:

“Gençler ülkemizin geleceği ve bizlerin göz bebeğidir. Üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimizin, konaklama sorunları, eğitim kampüslerinde yaşanan problemler, hızla artan üniversite sayılarının getirdiği eğitim kadroları yetersizliği, salgın ile ilave olan eğitim şekli gibi sorunları mevcuttur. Yerel sorunlara çözüm hususunda gayretlerimize devam edeceğiz. Hepsinden daha da önemlisi zor şartlara rağmen mezun olan gençlerimiz liyakate değer verilmemesi nedeniyle eğitimleriyle uyumlu iş bulmayı bırakın geçimlerini temin edecek iş bulamamaktadır. Ziyaret ettiğimiz sanayicilerimiz ise eğitim sisteminin çarpıklığı nedeniyle mesleki teknik eğitimin yetersizliğinden ve kalifiye işgücü temininde yaşadıkları zorluklardan bahsetmektedirler. Görüştüğümüz iş dünyası temsilcilerinin dile getirdiği başlıca sorunlar ve talepler şu şekilde sıralanabilir:
 
• Mesleki eğitimin geliştirilmesi ve nitelikli iş gücüne ulaşım,
• Pandemi döneminde hammadde arzından kaynaklı olarak fiyat istikrarının sağlanamaması
• Uygun finansmana erişim zorlukları
• Haziran’dan sonra başvuru kabul edilmediği için salgın döneminde kısa çalışma ödeneğine firmaların başvuru yapamaması sorunu
• KDV iadeleri ve devreden KDV lerde ödemelerin çok uzun sürede yapılması gibi sorunlar yanısıra
• Dışa bağımlı olunan hammaddelerde yerli üretim geliştirilmeli (vasıflı çelik, tekstilde nitelikli kumaş özellikle maske için)
• İşgücü verimliliğini artırmaya ve kurumsal kapasiteyi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmalı
• Teşvik sistemlerinin bölgesel ve bölgenin güçlü ve avantajlı olduğu sektörlere yönelik verilmesi hususu düzenlenmelidir.” dedi.

Genel Başkan Ali Babacan:

 “100 milyon doz aşı lazım ama daha grip aşısını bile yaptıramadık’ 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Konya İl Kongresi’nde konuştu. Babacan şu ifadeleri kullandı:

Semptom göstermeyen pozitif vakaları da tespit edin

Salgının başından beri test istasyonları kurulmasını önerdik, dinlemediler. Şimdi de semptom göstermeyenlere test uygulanmıyor ve daha az vaka tespit ediliyor. Semptom göstermesine rağmen pozitif olanlar tespit edilmeden yayılım nasıl önlenecek?

Daha grip aşısını bile yaptıramadık

Maalesef önlemler konusunda olduğu gibi aşı konusunda da geç kalındı. bunun da sebebi hazineyi boşaltmış olmaları. Kalkınmış ülkeler tarafından şimdiden satın alınan ve rezerve edilen aşılar var. Amerika’da ve Almanya’da Aralık sonuna doğru aşılama başlayacak. 55 milyonluk İngiltere toplam 145 milyon doz aşı siparişi verdi bile. Biz ise henüz risk gruplarına mevsimsel grip aşısını bile yaptıramamış durumdayız.

100 milyon doz aşıya ihtiyacımız var

Bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmamız gerekiyor. Uzmanlar bunun için en az 100 milyon doz aşıya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Kendi hekimlerimizin geliştirdiği ve tüm dünyanın sipariş listesine girdiği aşıdan yalnızca 1 milyon doz sipariş verilmiş. Çin’de daha fazları tamamlanmamış aşıdan ise 10 milyon sipariş etmişiz. Bu aşının etkisi nasıl belli değil. Daha ne zaman piyasaya sürüleceği bile belli değil. Ekonomi yönetiminde çuvallayanlar, ülkemizi ilaç ve tıbbi cihaz firmalarına karşı da borca soktular. İtibarımız azaldı. Tüm bunlar aşı ihtiyacımızı karşılamamızı olumsuz yönde etkiliyor.

İsrafa ve faize ödediğiniz parayla salgına karşı sunabileceğiniz paketi açıklayın

Ekonomiyi batırdığınız için, piyasa daha da durgunlaşmasın diye, halkımızın sağlığını gözden çıkardınız. On binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Soru basit: İki yılda ülkemizi büyük zarara uğrattınız. Merkez Bankası rezervini bir çırpıda yaktınız. İsrafa devam ettiniz. İsrafa ve faize ödediğiniz parayla salgına karşı nasıl bir önlem paketi sunabilirdiniz? Bir düşünün. Cevap bekliyoruz.

Reformdan anladıkları sorunun ta kendisi

Reformu işlerin kötüye gitmemesi için, sorunları düzeltmek için reform yaparsınız. Dediler ki, “Cumhuriyet tarihindeki en büyük reform, Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçiştir”. Olanlardan zerre kadar ders almamışlar! Biz reformdan çözüm anlıyoruz, meğer onlar reformdan sorunun ta kendisini anlıyormuş. Ülkemizin bugün her alanda reforma ihtiyacı olmasının sebebi zaten yaptığınız hatalar. Bunun en önemli sebebi de iki yıl önce getirdiğiniz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi. Kötü örneği bize kılavuz diye gösteriyorlar.

Katar’la mutabakat vesilesiyle Varlık Fonu’nun işlemlerini açıklayın

Varlık Fonu aracılığıyla Katar’a satış mutabakatı anlaşması yapmışlar. İşte size fırsat. Şeffaflık öyle “şeffaf olacağız” demekle olmuyor. Haydi, bu satıştan başlayarak, Varlık Fonu’nun bugüne kadar yaptığı iş ve işlemleri şeffaf bir şekilde paylaşın.

Doğruyu söyle, sözünü tut ve emaneti koru ki güvensinler

Yatırım güvenle olur. Bizim geleneğimizde, değerlerimizde güvenin pek çok ölçüsü vardır ama en önemli üçünü sayayım: Birincisi, konuşunca doğruyu söyleyeceksin. İkincisi, söz verince yapacaksın. Üçüncüsü, size bir şey emanet edildiği zaman o emaneti gözünüz gibi koruyacaksınız. Emanete ihanet etmeyeceksiniz. Bu hükûmet nasıl güven oluşturacak? “

Kongre sonrası verilen hediyelerle hatıra fotoğrafıları çekinildi.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir