Covid-19 Erkekleri Daha Çok Öldürüyor

 Covid-19 Erkekleri Daha Çok Öldürüyor

Bir kez daha kanıtlandı: Covid-19 erkekleri daha çok öldürüyor. 67 bin Covid-19 hastasının incelendiği çalışmalarda, erkeklerin virüse bağlı yaşamını yitirme oranının kadınlardan yüzde 30 daha fazla olduğu tespit edildi.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinin yürüttüğü çalışma, Covid-19 hastası erkeklerin ölüm riskinin erkeklere oranlan yüzde 30 fazla olduğu gösterildi.

ABD’de 613 hastaneden yaklaşık 67 bin Covid-19 hastasının incelendiği çalışmada, erkeklerin virüse bağlı yaşamını yitirme oranının kadınlardan fazla olduğu tespit edildi. Araştırmalarda ayrıca 20 ila 39 yaşlarında obezite, hipertansiyon ve diyabet sorunu bulunan Covid-19 hastalarının ölüm riskinin sağlıklı yaşıtlardan daha yüksek olduğu görüldü.

Yaş faktörünün Covid-19’un ölümcül etkisi üzerindeki önemine işaret eden çalışmada, çocuk hastaların hayatını kaybetme oranının yüzde 2’den az olduğu kaydedildi. Çalışmayı yürüten Katherine E. Goodman, yaşlı hastaların hala en yüksek ölüm riskine sahip grup olduğuna ancak obez ya da hipertansiyon hastası gençlerin ölüm riskinin de fazlalığına dikkat çekti.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir