Başkan Fatma Şahin Çok Ağladı

 Başkan Fatma Şahin Çok Ağladı

CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, GELENEKSEL ANADOLU KÜLTÜR ve SANAT ATÖLYELERİ AKADEMİSİ(GAKSA) ve GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE GERÇEKLEŞTİRİLEN BELGESEL MÜZİKAL GÖSTERİSİNDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI.


Gaziantep’e “Gazi” unvanı verilişinin 99 yıl dönümü münasebetiyle, Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yapımcılığını üslendiği, Geleneksel Anadolu kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi(GAKSA)’nin sahneye koyduğu belgesel müzikalde, Antep’in düşman işgalinden kurtuluş mücadelesi anlatıldı. “Ya Şehit olur Ya Gazi Anteplim” adlı belgesel müzikal, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.


Gerçekleşen belgesel müzikalin metnini Melahat Ürkmez yazdı, metni Işın Fırat uyarladı. Volkan Ateş Gündüz’ün yönetmenliğini yaptığı, Can Atilla’nın müziklerini bestelediği, Antep’in kurtuluş mücadelesindeki çabaları, özellikle direniş gösteren vatansever Karayılan, Şahin Bey, Şehit Kamil ve Antep halkının örnek mücadelesinin ve şehadetlerinin işlendiği belgesel müzikalle günümüze taşındı.
Belgesel müzikal metnini, sahneye uyarlayan Işın Fırat, “Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinde yaşlısından yavrusuna kadar yaşanmış olan cihad-ül ekber hissiyatını sahneye koymaktan ve günümüz gençlerine ahde vefa ile hatırlatmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Sahneden dalgalanarak inen dev Türk Bayrağı Seyircilerin gözyaşlarına hâkim olamadığı gösteri sonunda, sahneden dalgalanarak inen dev Türk Bayrağı, seyirciler tarafından elden ele açılarak salonun çıkışına kadar uzandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, senaryo metin yazarı Melahat Ürkmez’e çiçek takdim ederken, “Baştan sona gözyaşlarımızı tutamadık. Bizi çok ağlattınız, çok güzel yazmışsınız, kaleminize sağlık” diyerek tebrik etti. “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, inanıyorum ki ilk önce Antepli çocukların hakkı ve milli bayramıdır”.


Senaryo metin yazarı Melahat Ürkmez, “Bu ölümüne direnişin destanını yazarken işgal an’larındaki acıyı, açlığı, kan kokusunu, çaresizliği iliklerimde hissederek, yaşayarak, ağlayarak yazdım” dedi. “Antep, vatan için direndi; ebed için kazandı” diyen Ürkmez, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, inanıyorum ki ilk önce Antepli çocukların hakkı ve milli bayramıdır, diye düşünüyorum” dedi. “Zira Antepli çocuklar, aç olmalarına rağmen düşmanın dağıttığı şekerleri almayan, ayaklarıyla ezen onur abideleriydi. Cepheye su taşıyan, bir aferine bir torba mermi kovanı toplayan, düşmanın telgraf tellerini kesen, cephede elleri arkadan bağlanıp kurşuna dizilen, hırsını alamayan düşmanın lime lime ettiği, savaş etiğini hiçe sayan düşmanın, delik deşik ettiği küçük dev şehitler, kollarını, bacaklarını cephede bırakmış küçük dev gaziler, küçük dev kahramanlardı. İşte o yüzden Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilkin onların hakkıdır, diye düşünüyorum. Zira Mustafa Kemal Atatürk, Antepliler için ‘Onlar hiçbir yardım almadan, yalnız Antep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar’ derken de muhakkak ki Antepli çocukları da kasdetmiştir” dedi. Kostüm tasarımını Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı belgesel müzikali, Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Bölge İdare Mahkeme Başkanı Yusuf Kaya, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep büyükşehir Kültür daire başkanı Oya Alpay ve seyirciler belgesel müzikali ilgi ve dikkatle takip ettiler.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir