53. Konya Âşıklar Bayramı Muhteşem Bir Programla Sona Erdi

 53. Konya Âşıklar Bayramı Muhteşem Bir Programla Sona Erdi

Karatay Belediyesi tarafından düzenlenen “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı” muhteşem bir program ile sona erdi.

Türkiye’nin 17 şehrinden 27 âşık ve halk ozanının katılımıyla yapılan final programı Konyalılardan tam not alırken, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya Âşıklar Bayramı’yla Konya’nın iki gün boyunca adeta bir kültür festivaline şahitlik yaptığını belirtti. Başkan Kılca, “Hz. Mevlana’nın, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Hacı Bayram-ı Veli’nin ve Yunus Emre’nin nazarıyla dünyaya bakan hayat felsefemiz ile inancımız; merhametin, sevginin ve şefkatin membaıdır. Çalışmalarımıza bu doğrultuda devam edeceğiz” dedi. 

Karatay Belediyesi’nin Bu Yıl Ev Sahipliğinde Gerçekleştirilen “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı” Sona Erdi. Final Programı Öncesinde KTO Karatay Üniversitesi Yerleşkesi, Hükümet Meydanı Ve Selçuklu Kongre Merkezi’nde Açık Hava Gösterisi Gerçekleştiren Âşıklar Ve Halk Ozanları, Daha Sonra Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde Yapılan Muhteşem Programda Hünerlerini Gösterdi.  Konuyla İlgili Bilgi Veren Öksüz Ozan “Yetmişli Yıllardan Beri Zor Günler Yaşayan Âşıklar Geleneği Konya Âşıklar Bayramıyla Birlikte Yaşama Tutunmuş Tüm Yurtta Örnek Alınmış Adeta Konya Bu Konuda Direnç Noktası Olmuş Ve Olmaya da Devam Etmektedir. Hepimizin Bildiği Gibi Sayıları Gittikçe Azalan Milletimizin Hafızası Konuşan Dili Duyan Kuşlağı Gören Gözü Olan Âşık Ve Ozanlık Geleneği devlet Tarafından Hiçbir Dönemde Yardım Ve Himaye Görmemiştir Ve Görmemeye De Devam Etmektedir. Kültür Bakanlığımız Bünyesinde Güzel Sanatların Her Dalından Birer Topluluk Varken Sadece Halk Ozanı Bile Bulunmamaktadır Hükümet Yetkililerimizden Özellikle Sayın Kültür Bakanımızdan Bu Konuya Eyilmelerini Rica Ediyoruz. Ve 53. Konya Aşıklar Bayramına Ev Sahipliği Yapan Konya Bu geleneğin Gelecek Nesillere Aktarılmasına Vesile Olan Konya Valimize Ve Konya Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca Bey Efendiye Teşekkürlerimizi Sunuyoruz.” Dedi.

Konyalıların Büyük İlgi Gösterdiği Program, İstiklal Marşı’nın Okunmasıyla Başladı. Daha Sonra Programa Türkiye’nin 17 Farklı İlinden Katılan Birbirinden Önemli 27 Aşık Ve Halk Ozanları, Koçaklamalar Ve Güzellemelerle Konyalıların Gönüllerini Fethetti. Programda Gerçekleştirilen Atışmaların Yanı Sıra Dudak Değmez Gösterileri İse Katılanlardan Tam Not Aldı. 

KÜLTÜR HAYATIMIZDAKİ HEYECAN DALGASI BİZLERİ ÜMİTLENDİRİYOR 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Yaptığı Konuşmada Şehrimizin Kültür Hayatında Önemli Bir Heyecan Dalgası Hissettiklerinin Altını Çizdi. 

Söz konusu gelişmenin kendilerini gelecek adına ümitlendirdiğinin altını çizdiği konuşmasında Başkan Hasan Kılca, “Bu yıl Karatay Belediyesi olarak düzenlediğimiz Aşıklar Bayramı’nın teması olan ‘Vatan Aşkıyla’ sloganımız, Aşıklar Bayramı’nın adeta bir parolası haline gelmiştir. İki gün boyunca birbirinden güzel programlar ve gösterilerle şehrimizde adeta dev bir kültür festivali yaşadık. Bu, bizler için bir mutluluk vesilesi, gelecek adına sorumluluk ve görevdir. İnşallah bu bayramı gelecek yıllarda da Karatay Belediyesi olarak desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

HAYAT FELSEFEMİZ VE İNANCIMIZ; MERHAMETİN, SEVGİNİN VE ŞEFKATİN MEMBAIDIR

Konya’nın medeniyetimizin çok önemli bir merkezi olduğunu kaydeden Hasan Kılca, bu özelliğiyle Konya’nın sadece binlerce yıllık geçmişiyle değil geleceğiyle de ülkemiz için önemli bir misyon sahibi olduğunu aktardı. 

Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “ Hz. Mevlana’nın, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Hacı Bayram-ı Veli’nin ve Yunus Emre’nin nazarıyla dünyaya bakan hayat felsefemiz ile inancımız; merhametin, sevginin ve şefkatin membaıdır.” Çalışmalarımızı da bu doğrultuda ettirme gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Kültürümüze, sanatımıza ve edebiyatımıza hizmetimiz aralıksız devam edecektir. Bununla da yetinmeyerek bütün insanlık için kadim kültürümüzü geliştirmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle gerek şehrimizin dört bir yanında gerekse de Mevlana Kültür Merkezi’nde bizlerle birlikte olarak kültür dünyamıza sunulan katkı için tüm âşıklarımıza, halk ozanlarımıza ve hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum.” 

Programın sonunda Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, rahmetli Feyzi Halıcı ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin’in ailelerine; “Vatan Aşkıyla 53. Konya Aşıklar Bayramı”na katılan jüri üyeleri ile aşıklar ve halk ozanlarına teşekkür plaketi takdim etti.

Digiqole ad

0 Reviews

Write a Review

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir