Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Doğanhisar

 • Konya Doğanhisar
 • 2013-04-29 / 11:11:45
 • 0 Yorum
 • 1473 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

 

 

DOĞANHİSAR

konya_doğanhisar.jpg" alt="" />

Yüzölçümü : 428 km²
Nüfusu : 34.798
İlçe Merkezi : 8.023
Köyler : 26.775
Rakım : 1.201 m.

Doğanhisar M.Ö. 500 yıllarında Metyos (Meteos) adıyla kurulmuştur. M.S. 395 yılında Bizans İmparatorluğunun eline geçmiş M.S 704-708 yıllarında Emevi ve Abbasi ordularının taarruzlarına uğramıştır. Bu savaşlarda şehit olan Seyit Ahmet'in mezarı şehrin Kızılışık Mevkiinde bulunmaktadır. 1071 Malazgirt Savaşını müteakip Selçukluların batıya yayılışları sırasında 1100 yılında Doğanhisar Türk hakimiyetine geçmiştir. Şehrin adı Selçukluların arması olan doğan kuşuna izafen "Doğankalesi" olarak değişmiştir. Daha sonra Doğanhisar adını almıştır.

Doğanhisar 1298 tarihinde Karamanoğulları idaresine geçmiş, Fatih Sultan Mehmet devrinde 1473 yılında Karamanoğulları saltanatına son verilerek Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Cumhuriyetten sonra 1957 yılında ilçe merkezi olmuştur.

İlçe merkezi Sultan Dağlarının kuzey doğuya bakan eteklerinde kurulmuştur. Konya'nın 122 km. batısında bulunmaktadır.

İlçemiz doğuda Ilgın İlçesine, güneyde Hüyük İlçesine, batıda Isparta İli, kuzey batıda Akşehir ilçesi ile kuzeyde Ilgın Argıthanı Kasabasına komşudur. İlçenin yüzölçümü 519.5 km²'dir.

Yağışlar ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 2-3 ay kadar sürer. Yazları kurak ve sıcak, kışlar yaklaşık olarak 2 ay karla örtülü kalır. Genel olarak kara iklimi hüküm sürer.

İlçemizin kültürüne yansımış el sanatı olarak topraktan yapılan testicilik, Doğanhisar'ın simgesi haline gelmesine rağmen günümüzde ilçe merkezinde birkaç vatandaş tarafından yapılmaktadır.

İlçemiz tarihi eserler açısından zengin bir yerleşim yeridir. İlçe merkezinde Ulucami ile Deştiğin Kasabasında merkez Camii önemli tarihi eserlerimizdendir. Koçaş Köyümüzde Yunus Emre Külliyesi, Yazlıca Köyünde Nasreddin Hoca'nın Kuzucu Sultan Türbesi, Karaağa Kasabasında Akbaba ve Caferbaba, Başköy Kasabasında Hocazade, Tekke Köyünde Dediği Sultan Türbesi, Merkez Saray Yakasında Hüsnü dede, Kızılcık Mevkiinde Seyyid Ahmet, Kuz Mahallesinde Şamlı Evliyaların mezarları bulunmaktadır.

Etiketler
 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

VİDEOLAR

ARŞİV